Urlop od diety – czy warto folgować sobie na urlopie?

urlop-od-diety-czy-warto-folgowac-sobie-na-urlopie

Wielu z nas czeka na urlop wiele miesięcy, a te wolne dwa tygodnie to prawdziwa laba. Wielu pacjentów odchudza się specjalnie na to, aby dobrze wyglądać przez te kilka-, kilkanaście dni urlopu. Czy można zrobić sobie więc także urlop od diety? 

I tak i nie

Jeśli przez ostatnie kilka tygodni byłeś na diecie odchudzającej i nagle rzucisz się na bufet all inclusive lub menu w góralskiej karczmie to spodziewaj się złego samopoczucia, gorszego trawienia, a także szybkiego powrotu do dawnej masy ciała. Jeśli jednak podejdziesz do tego rozsądnie i zawczasu (jeszcze przed wyjazdem) podniesiesz sobie energetyczność diety, do której zdążysz przywyknąć to ryzyko powstania efektu jojo jest znacząco mniejsze. 

Co jest ważne podczas urlopu?

Chyba wszyscy się ze mną zgodzą, że na urlopie trzeba wypocząć, oderwać się od codzienności, a także spędzić miło czas z rodziną i bliskimi. Dlatego też podpisuję się pod stwierdzeniem, że warto zrobić sobie także urlop od diety, ale… pod pewnymi warunkami. Oto one: 

 • zadbaj o porządne i zdrowe śniadanie. Szczególnie, jeśli jesteś w ciepłych krajach wykorzystaj okazję i popróbuj miejscowych owoców i warzyw. 
 • przypilnuj, aby posiłek zjedzony przed snem nie był największy i najbardziej obfity w porównaniu z innymi, wcześniejszymi posiłkami. Może być największy ilościowo, ale nie energetycznie. Idealnie sprawdzają się tu połączenia warzyw z mięsem i/lub rybami. Słodkości lepiej pominąć w godzinach wieczornych. 
 • w tak zwanym międzyczasie pij dużo wody, abyś nie mylił pragnienia z apetytem. Unikaj wszelkich słodkich napojów typu cola, oranżada czy słodzona lemoniada. 
 • ruszaj się ile się da. Jeśli jesteś typem plażowicza – ograniczyć jedzenie. Masz wtedy znacząco mniejsze zapotrzebowanie w porównaniem z czasem spędzonym za biurkiem na pracy umysłowej.
 • uważaj na alkohol. Najlepiej, abyś wybierał wino. Możesz je rozcieńczyć wodą, dzięki temu będzie bardziej orzeźwiające i mniej kaloryczne. Do wina białego dodaj zimną gazowaną wodę, a do czerwonego niegazowaną. Postaraj się unikać piwa, a także słodkich drinków z palemką. 
 • zadbaj o to, abyś nie robił się wilczo głodny. Efekt taki najczęściej uzyskuje się wykupując wyżywienie typu HB, a więc śniadanie i obiadokolacja.  Jeśli właśnie takie wakacje wykupiłeś – zadbaj o lekki lunch w godzinach wczesnopopołudniowych. 
 • jeśli nie masz wykupionego wyżywienia zadbaj we własnym zakresie o zdrowe posiłki, np.:
  - śniadanie: owsianka z owocami i jogurtem
  - przekąska: świeże owoce
  - lunch: sałatka na bazie świeżej sałaty, szpinaku z warzywami i lokalnym serem/rybą
  - kolacja: pieczona ryba z lekką sałatką warzywną lub zdrowe kanapki z warzywami i chudą wędliną/serem

Przyjemnego urlopu z daleka od liczenia kalorii ☺