Rusz się z miejsca

rusz-sie-z-miejsca

Coraz więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej. W drodze do pracy siedzimy w samochodzie lub autobusie, potem w pracy siedzimy nieprzerwanie przez kilka godzin, a po powrocie do domu niejednokrotnie odpoczywamy również w pozycji siedzącej przed telewizorem lub komputerem. Im bardziej jesteśmy zmęczeni i boli nas kręgosłup, tym częściej siadamy - i tu jest błąd. Naukowcy amerykańscy udowodnili, że siedzenie jest bardzo niekorzystne dla naszego zdrowia, a wręcz niebezpieczne.

Siedzenie działa niekorzystnie na nasz kręgosłup. Kiedy siedzimy prawidłowo oparci, na trzeci krążek międzykręgowy (dysk), działa nacisk ok. 140 kg. Gdy pochylamy się do przodu, nacisk zwiększa się nawet do ponad 275 kg! Niejednokrotnie właśnie w tej pozycji dochodzi do wypadnięcia dysku. Z kolei kiedy stoimy nacisk wynosi ok. 100 kg, a w czasie leżenia na wznak już tylko 25 kg.

Siedzący tryb życia ma również duży wpływ na pojawienie się coraz powszechniejszej niewydolności serca. Jak wykazały badania, mężczyźni będący aktywni fizycznie obniżali to ryzyko  nawet o 47 proc, a u kobiet spadek ryzyka wynosił od 13 do 33 proc.

Dlatego tak ważny jest ruch i ćwiczenia fizyczne. Najlepiej wybrać taką formę aktywności, która będzie sprawiać nam radość i jednocześnie korzystnie wpłynie na zdrowie np. pływanie, taniec, jazda rowerem, jogging czy zwykły spacer.

A więc rusz się ... na zdrowie!