Dekalog zdrowego człowieka

dekalog-zdrowego-czlowieka

Po pierwsze – wsłuchuj się w siebie
Twój organizm bardzo często daje Ci znaki, musisz tylko nauczyć się go obserwować. Bóle nieznanego pochodzenia lub towarzyszący Ci od pewnego czasu spadek energii, bądź pogorszenie nastroju to sygnały, których nie powinieneś lekceważyć.

Po drugie – zdrowo się odżywiaj
Pod hasłem „zdrowe odżywianie” kryje się nie tylko wybór odpowiednich produktów i unikanie tych niezdrowych, to również powolne jedzenie w regularnych odstępach czasu niewielkich porcji pożywienia.

Po trzecie – pij dużo wody
Woda reguluje pracę całego organizmu i pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Należy pić minimum dwa litry płynów dziennie, w tym najlepiej 1,5 litra niegazowanej wody mineralnej.

Po czwarte –dużo się ruszaj
Regularna aktywność fizyczna gwarantuje nam doskonałe samopoczucie, poprawę wyglądu sylwetki i przemiany materii oraz obniżenie ciśnienia. Jednym słowem pozytywnie wpływa na cały organizm i pozwala nam cieszyć się życiem!

Po piąte – walcz z nadwagą
Jeśli jesteś osobą skłonną do nadwagi, musisz się szczególnie pilnować. Zbędne kilogramy znacznie obciążają kręgosłup i negatywnie wpływają na pracę Twojego organizmu. Nie dopuść więc do sytuacji krytycznej. Zapobiegaj zamiast potem zwalczać!

Po szóste - wyeliminuj nałogi
Zarówno palenie papierosów jak i picie alkoholu, o innych używkach nawet nie wspominając, jest niezwykle szkodliwe dla naszego zdrowia. Nałogi te skracają nasze życie i uszkadzają narządy wewnętrzne. Już dziś zacznij więc ćwiczyć silną wolę i pozbądź się niebezpiecznych używek, a szybko zobaczysz, że Twój organizm jest Ci niezwykle wdzięczny.

Po siódme – nie stresuj się
Nadmiar stresu w naszym życiu powoduje napięcie mięśni i ich osłabienie, a w konsekwencji bóle pleców i kręgosłupa. Ponadto obniża odporność naszego organizmu przyczyniając się do rozwoju przeróżnych chorób. Dlatego musimy nauczyć się walczyć ze stresem, np. uprawiając jogę lub pilates, które pomogą nam się rozluźnić, nauczą prawidłowych technik oddychania i ukoją nasze nerwy.

Po ósme –naucz się odpoczywać
Odpoczynek jest niezbędny, aby nasz organizm mógł się zregenerować. Nie chodzi o to, żeby w weekend leżeć na kanapie przed telewizorem, ale o wykonywanie czynności zupełnie innych od naszych codziennych obowiązków, które sprawiają nam prawdziwą przyjemność. W tym czasie odpoczywa nie tylko ciało, ale i umysł, co jest niezbędne do naszej pełnej regeneracji.

Po dziewiąte –spędzaj czas z bliskimi
Rodzina dla większości z nas jest bardzo ważna, warto więc dbać o odpowiednie relacje z jej członkami. Wspólnie spędzone popołudnie, rodzinne gotowanie czy spacer sprawią, że będziecie czerpać mnóstwo radości z przebywania w swoim towarzystwie i pozostaniecie sobie bliscy. A w razie problemów na najbliższych zawsze możesz liczyć.

Po dziesiąte – uśmiechaj się do siebie i do innych!
Życie jest piękne – pamiętaj o tym każdego dnia! Zacznij doceniać drobnostki, sam kreuj swoje szczęście! Bądź życzliwy dla otaczających Cię ludzi, rób małe przysługi, rozdawaj uśmiechy na prawo i lewo, a zobaczysz, że dobro szybko do Ciebie powróci!