Karotenoidy, czyli naturalna opalenizna latem

karotenoidy-czyli-naturalna-opalenizna-latem

Latem nie tylko osoby zażywające kąpieli słonecznych są narażone na szkodliwe promieniowanie UV. Także Ci z nas, którzy chowają się przed słońcem muszą pamiętać o właściwej ochronie jaką jest stosowanie kosmetyków z filtrem oraz dieta bogata w antyoksydanty. Promieniowanie słoneczne przyczynia się m.in. do szybszego starzenia się naszego organizmu oraz powstawania chorób nowotworowych. Wszystko to za sprawą dużych ilości wolnych rodników. Jak zatem chronić skórę latem, a jednocześnie uzyskać naturalną opaleniznę? Rozwiązaniem jest odżywcza dieta bogata w warzywa i owoce, czyli naturalne przeciwutleniacze.

Silne właściwości antyutleniające, a jednocześnie wspomagające powstawanie naturalnej opalenizny wykazują karotenoidy. To rozpuszczalne w tłuszczach barwniki występujące w roślinach. Pisaliśmy już o nich w artykułach „Fitoskładniki – superodżywcza moc roślin” oraz „Antyoksydanty a nasze zdrowie”, teraz nieco przybliżymy ich działanie.

Najsilniej działającymi karotenoidami są likopen (czerwony barwnik) oraz beta-karoten (pomarańczowy barwnik) – zmiatają wolne rodniki, beta-karoten może także stymulować proces naprawy DNA.

Jedzenie dużych ilości karotenoidów poprawia koloryt i wygląd skóry. Staje się ona nie tylko ciemniejsza, ale również gładsza. Oprócz właściwości zdrowotnych, przede wszystkim w zapobieganiu występowania nowotworów oraz poprawy płodności warto sięgać po owoce i warzywa dla urody. Osoby borykające się z problemem trądziku lub przebarwień (powstających także po opalaniu) mogą śmiało wypróbować kurację oczyszczającą, która polega na włączeniu do swojej diety dużej ilości produktów będących źródłem karotenoidów.

Związki te, działają odmładzająco poprzez działanie zmniejszające utratę wody oraz wspomagające syntezę i regenerację kolagenu czy elastyny w skórze (wygładzenie zmarszczek – także mimicznych, ochrona przed utratą jędrności skóry). Karotenoidy regulują również pracę gruczołów łojowych (dzięki czemu nasza skóra nie ma skłonności zarówno do przesuszania się jak i przetłuszczania), wzmacniają mechanizmy ochronne skóry (przed promieniami UV) oraz zwiększają szybkość gojenia się ran.

Według badań 30 mg na dobę beta-karotenu podawanego przez okres 10 dni wzmacnia żółty kolor skóry, jednocześnie zmniejszając przebarwienia i rumień. Cennym źródłem karotenoidów są owoce: morele, śliwki, winogrona, wiśnie, brzoskwinie, melon, mango, nektarynki, oraz warzywa: dynia, pomidory, marchew, cykoria, boćwina, jarmuż, papryka, brokuły, kapusta włoska, sałata, kalafior, szpinak, endywia, szparagi.