Jak zmienić rozmiar XL na S? Czy jest to możliwe?

jak-zmienic-rozmiar-xl-na-s-czy-jest-to-mozliwe

Przeciętna Polka chciałaby ważyć o 6 kg mniej niż aktualnie.

95% kobiet w fitness klubach deklaruje chęć schudnięcia i ćwiczy głównie w tym celu. Portale zajmujące się tematyką odchudzania to portale o jednym z największych współczynnikach klikalności. Z drugiej strony – statystyki pokazują nieubłaganie, że społeczeństwo europejskie tyje na potęgę, że nawet dzieci są coraz bardziej okrągłe. Dlaczego tak się dzieje? 

W dzisiejszym sztucznie napędzanym świecie większość spraw załatwia się szybko – również przygotowywanie posiłków, ich spożywanie, a nawet zakupy. Chętniej sięgamy po gotowe dania, półprodukty, a także po szybkie zapychacze. Wszystko to połączone ze zmniejszoną aktywnością fizyczną powoduje powolny wzrost masy ciała. Aby temu zapobiegać albo odwrócić warto przestrzegać kilku żelaznych reguł.

  • Jedz zawsze śniadanie. Zadbaj o to, aby było ono naturalne. Tradycyjna owsianka (ale nie z proszku) gotowana na wodzie lub mleku z dodatkiem świeżych owoców, kanapka na bazie chleba razowego ze świeżą sałatą, chudą wędliną czy serem i pomidorem – to są śniadania godne naśladowania. Pełnowartościowe śniadanie w dużej mierze chroni nas przed napadami głodu w późniejszych godzinach. 
  • Zadbaj o lunch. Jeśli nie masz szansy zjeść ciepłego dania warzywnego to zrób sobie pożywną i zdrową sałatkę, np. mix sałat + czerwona papryka + tuńczyk w sosie własnym + lekki dressing na bazie oliwy i octu balsamicznego. 
  • Nie zapominaj o owocach. Z własnych obserwacji pacjenci spożywający owoce na II śniadanie rzadziej sięgają po słodycze w godzinach wieczornych.  Najlepiej wybierać owoce sezonowe, ale także mrożone np. truskawki, maliny, borówkę amerykańską itd. 
  • Unikaj wychodzenia z pracy na głodnego. Jak wpadniesz do domu to najpierw zjesz cokolwiek, a później dopiero rozsądny posiłek. 
  • Kolacja powinna być na 2-3 godziny przed snem. Jeśli potrzebujesz zjeść  obiadokolację to znaczy, że było za mało posiłków w ciągu dnia. 
  • Włącz do swojej diety dużą ilość warzyw (min. 400g dziennie) i świeżych owoców (około 300g dziennie). 
  • Zadbaj o płyny. Najlepiej, abyś wybierał wody mineralne, gdyż uzupełniają twoją dietę w wapń i magnez. Pragnienie bardzo często mylone jest z głodem. Czasami wystarczy się tylko napić wody i posiłek nie jest już konieczny. 
  • I co może najważniejsze – jedz naturalnie. Przygotowuj posiłki od początku z surowców, a nie półproduktów. Możesz sobie ułatwić i wybierać mixy sałat czy mrożone warzywa, ale nie wybieraj krokiecików, pierożków czy płatków śniadaniowych fit, fitness czy light. Postaw na naturalne produkty, bez dodatków i sam skomponuj sobie mieszankę płatków śniadaniowych czy surówkę.  

Mówiąc o odchudzaniu i schodzeniu z rozmiaru XL do S musisz też zwrócić uwagę na to, aby przynajmniej dwa razy na tydzień była aktywność fizyczna aerobowa, a więc np. jazda na rowerze, marszobiegi, pływanie, intensywny taniec itd. 

Warto także postawić sobie realne cele i zadać pytanie: kiedy ostatni raz miałem rozmiar S… czy nie było to przypadkiem 10-20 lat temu? Czy odchudzanie się o dzieści kilogramów wpłynie korzystnie na moje samopoczucie, wygląd i zdrowie?