Na detoxie – czego można się spodziewać?

na-detoxie-czego-mozna-sie-spodziewac

Detox może przebiegać bardzo różnie i jest to najczęściej związane z tym jak bardzo zmienił się styl odżywiania wprowadzając nową dietę. W przypadku zmiany stylu żywienia o 180 stopni można doświadczyć mocniejszych skutków ubocznych detoxu. Natomiast dla osób odżywiających się cały rok w rozsądny sposób – detox nie będzie żadnym problemem. 

Duża ilość warzyw

Duża ilość warzyw może powodować pojawienie się wzdęć. Dopuszczalne są także zmiany w rytmie wypróżnień. Oczyszczanie przebiega prawidłowo, jeśli wypróżnienie pojawia się rano – wkrótce po wstaniu. 

W przypadku bardzo uporczywych wzdęć można zamienić warzywa z rodziny kapustowatych, np. brokuły, kalafior, brukselka, kapusta w każdej formie na warzywa z rodziny korzeniowych (np. seler, marchew, buraki) czy dyniowatych (np. cukinia, dynia). Warto także dodać więcej przypraw np. majeranek czy kminek. Pomocne są również napary z kopru włoskiego lub/i rumianku. Można posiłkować się suplementacją szczepami bakterii probiotycznych (szczególnie w przypadku wprowadzenia drastycznych zmian w diecie), które ułatwią trawienie. 

Zmniejszenie ilości białka

Białko bardzo często jest dość pokaźnym źródłem energii w typowo polskiej diecie. W przypadku jego ograniczenia może pojawiać się uczucie dość częstego uczucia głodu. Jednak pamiętajmy o tym, że tylko regularne spożywanie posiłków gwarantuje nam lepsze trawienie, a także ułatwia redukcję masy ciała. Posiłki w zdrowej diecie najlepiej spożywać się co 3-4 godziny, począwszy od śniadania, które powinno się pojawić po około 30 minut od wstania,  skończywszy na kolacji na 2-3 godziny przed snem. 

Pomocne w walce z uczuciem lekkiego głodu będzie ustalenie tych samych godzin posiłków, a także zadbanie o odpowiednie nawadnianie organizmu. Pragnienie bowiem bardzo często mylone jest z głodem. 

Ból głowy

Odstawienie kawy, słodyczy, a także ograniczenie energetyczne może powodować ból głowy. Jest to wynik znaczących zmian w diecie, a także efekt odstawienia kofeiny, która jest uzależniającą używką. Przyczyną bólu głowy może też być lekkie odwodnienie, co łatwo się reguluje wypijając dodatkową porcję wody z cytryną. 

Jeśli ból głowy jest bardzo silny można nieco zwiększyć ilości węglowodanów np. kaszy, płatków lub w przypadku kawoszy – można pozwolić sobie na jedną lekka kawę. 

Kawa prawidłowo parzona (najlepiej z ekspresu) ma bowiem działanie pozytywne na zdrowie i coraz częściej mówi się o jej benefitach. 

Najważniejszą ideą detoxu jest zachęcenie Państwa do realnych, trwałych zmian w swoim jadłospisie tak, aby duża ilość warzyw, owoców i nieprzetworzonej żywności pojawiała się jako podstawa Waszych talerzy. 

Nawet małe modyfikacje wprowadzone do diety mają ogromne znaczenia dla zdrowia. Badania pokazują, że każda dodatkowa porcja warzyw ma pozytywny wpływ na zdrowie.