Polubić zieloną herbatę

polubic-zielona-herbate

Zielona herbata jest coraz częściej wybieranym przez nas napojem. Od wieków jest również traktowana jako napój leczniczy. Warto wiedzieć, jakie ma właściwości zdrowotne i czym różni się od zwykłej, czarnej herbaty? Otóż zielona herbata jest uzyskiwana ze świeżych liści, które poddawane są procesom  parzenia, walcowania i suszenia w wysokich temperaturach.  Herbatę czarną natomiast uzyskuje się z uschniętych liści, które dopiero potem są walcowane i suszone. 

W tradycyjnej medycynie chińskiej zielona herbata jest lekiem usprawniającym krążenie krwi, likwidującym bóle stawów, odtruwającym organizm i zwiększającym jego naturalną odporność. 

Głównymi składnikami zielonej herbaty, o korzystnym działaniu na nasz organizm są polifenole (stanowią około 30% suchej masy liści), przede wszystkim flawonoidy. Flawonoidy są to naturalne substancje występujące w niektórych roślinach, o właściwościach prozdrowotnych, zapobiegających powstawaniu wielu chorób m.in. chorób serca czy niektórych nowotworów. Flawonoidy należą do grupy związków antyoksydacyjnych, które są zdolne do wyłapywania tzw. wolnych rodników krążących w naszym ciele i unieczynniania ich. Wykazano, że wolne rodniki mogą sprzyjać występowaniu takich dolegliwości jak: reumatoidalne zapalanie stawów, zaćma, choroby sercowo-naczyniowe, nowotwory czy choroba Alzheimera. 

Oprócz cennych flawonoidów, których w 1 filiżance zielonej herbaty jest około 200 mg, zielona herbata zwiera również inne antyoksydanty z grupy polifenoli – m.in. katechiny, kwercetynę oraz kofeinę o delikatnym działaniu pobudzającym organizm. W herbacie zielonej znajdziemy więcej katechin i porównywalną ilość flawonoidów, co w herbacie czarnej. 

Wykazano, że zielona herbata wykazuje działanie:

  • antynowotworowe,
  • przeciwmiażdżycowe,
  • przeciwstarzeniowe i antyneurodegeneracyjne (chroni przed występowaniem choroby Alzheimera i Parkinsona),
  • przeciwzapalne i przeciwproliferacyjne,
  • ochronne na śródbłonek naczyniowy,
  • hamujące odkładanie się tkanki tłuszczowej (!) – oczywiście należy przy tym spełniać również inne warunki prawidłowej diety.

Osoby cierpiące na niedobór żelaza nie powinny pić zielonej, czarnej, a nawet ziołowej herbaty, tuż przed, w trakcie i po zakończeniu posiłku. Herbata bowiem zmniejsza wchłanianie żelaza z pożywienia. Zielona herbata, tak jak i inne gatunki herbat, zawierają fluorki  chroniące zęby przed powstawaniem próchnicy. Warto, więc włączyć zieloną herbatę do swojej diety w ilości kilku filiżanek w ciągu dnia, nie tylko dla zdrowia, ale także dla niepowtarzalnego smaku herbaty.