Głodówki - moda czy zdrowie?

glodowki-moda-czy-zdrowie

Złe odżywianie się, spożywanie słodyczy, mleka, nadmiaru tłuszczów i białka zwierzęcego, nieprawidłowe łączenie produktów  w potrawach, a także przyjmowanie lekarstw, głównie antybiotyków, sprzyja zagnieżdzeniu się w przewodzie pokarmowym mikroorganizmów - bakterii, grzybów, drożdży. Te wdzierają się do śluzówki dróg pokarmowych, krwi, gdzie wydzielają toksyny. Takie zatrucie organizmu jest przyczyną bólu głowy,  różnego rodzaju alergii, szybkiego męczenia się, angin, przeziębień, katarów, częstych zapaleń pęcherza moczowego, nerek, silnych bólów brzucha, żołądka, wątroby, innych schorzeń. Bakterie chorobotwórcze niszczą zdrową florę bakteryjną powodując degradację zdrowej flory jelita grubego.

Krótkie i regularne posty to zdrowy sposób na oczyszcanie ciała i umysłu.

Post to świadome powstrzymywanie się od przyjmowania pokarmu. Dlatego musi być dobrze zaplanowany, przemyślany. Należy się do niego przygotować psychicznie. Istnieją dwa rodzaje postów:

  • Post z ograniczeniem spożywania produktów białkowych i z zawartością tłuszczów zwierzęcych, np. picie tylko soków lub spożywanie jarskich posiłków.
  • Post całkowity. Pijamy tylko wodę, każdego gatunku, przegotowaną, mineralną, stołową, źródlaną. Ta forma jest najbardziej korzystna dla poprawy stanu zdrowia. W trakcie postu spożycie jakiegokolwiek produktu np. pieczywa, owoców, już nie jest całkowitym postem.

Organizm całkowicie pozbawiony pokarmu po 24-36 godzinach przechodzi na endogenne - wewnętrzne, odżywianie. Odżywia sie tym, co mu nie potrzebne szukając pokarmu we włanych zapasach. Zjada własne choroby,  żywi sie tym, co najbardziej mu przeszkadza, bakteriami chorobotwórczymi, kawałkami soli, które sie zgromadziły w stawach i kościach, różnego rodzaju torbielami, guzami, chorymi komórkami, komórkami nowotworowymi lub innymi. Utylizuje własne „śmieci“.

Podczas  głodówkowego oczyszcania przygotuj sie na złe  samopoczucie.

W czasie postu organizm  zużywa własne toksyny. Trujące związki  z jelita grubego wchłamniane są z krwi i roznoszone  po całym organizmie, co jest powodem zmęczenia czy bólu głowy. Aby pozbyć sie szybko tych toksyn, korzystnie jest zrobić lewatywę. Absolutnie nie powinniśmy stosować leków przeczyszczających. Środki przeczyszczające odwadniaja organizm, zabierając z jelit wilgoć. Usuwają zawartość jelita, nie zmuszając mięśni do pracy, co prowadzi do autrofii tkanki mięśniowej jelita grubego. W ostateczności grozi chronicznymi zaparciami. Post może być krótkotrwały od 1 do 7 dni, ale w skarajnych przypadkach stosuje się długotrwałe od 9 do 40 dni. Powyżej 40 dni to juz głodówka z niebezpiecznymi jej skutkami. W każdym przypadku, przed podjęciem decyzji o dłuższej głodówce, powinniśmy skonsutować się z lekarzem. W przypadku postów powyżej 5 dni, czas wyjścia z postu powinien być tak samo długi, jak długi był post. Korzystnie jest przez pierwsze 2 dni  pić soki,  jeść surowe i gotowane warzywa, na  kolejny dzień kaszę i produkty typu kefir, kwaśne mleko lub jogurt. Opinie, co do częstotliwości i długości stosowania diet głodówkowych, są różne.  Korzystnie jest wykonać je regularnie, np. 1-2 dniowe  raz na miesiąc lub 1-7 dniowe raz na 3-6 m-cy. Należy pamiętac, że w dietach głodówkowych, po oczyszczaniu jelita grubego np. lewatywami, konieczne jest uzupełnienie flory bakteryjenej jelita w  naturalne probiotyki. Dlatego ważne jest, aby wypijać kefíry, jogurty, kwaśne mleko, zjadać kwaszoną kaputę lub wypijać jej wodę lub wodę z kwaszonych ogórków, a także jeść ogórki kwaszone.

Bardzo istotne, aby po oczyszczaniu organizmu zmienić nawyki żywieniowe zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania. Przede wszystkim należy ograniczyć nadmiar tłuszczu zwierzęcego,  złych weglowodanów (słodycze, produkty z mąki oczyszczonej), nadmiar spożywanego białka zwierzecego. Należy pamietać o błonniku, witaminach i  mikroelementach spożywając warzywa, soki warzywne, owoce.  Podczas głodówki trzeba odpowiednio nawadniać organizm, to znaczy pić około 2 litrów samej wody dziennie.