Dlaczego warto zrobić detox?

dlaczego-warto-zrobic-detox

Z punktu widzenia fizjologii żywienia najlepszym oczyszczaniem organizmu jest regularne dostarczanie odpowiednich ilości błonnika, witamin, składników mineralnych, a także płynów (innych niż używki) oraz dbałość o spożywanie produktów pełnowartościowych i rezygnacja (lub maksymalne ograniczanie) produktów bogatych w cukry proste, oczyszczone zboża, a także sztuczne dodatki do żywności np. konserwanty, barwniki i inne. Oczyszczanie związane jest z całkowitą rezygnacją z dań typu fast food, a także ograniczenie soli na korzyść naturalnych ziół (suszonych lub świeżych).

Typowo polska dieta jest bardzo bogata w białko, które jest oczywiście bardzo ważnym składnikiem diety, ale spożywane w zbyt dużych ilościach nie jest korzystne, gdyż mocno zakwasza organizm (co może powodować ciągłe uczucie zmęczenia, bóle głowy i inne). Dlatego też podczas oczyszczania można nieco ograniczyć ilości produktów bogatych w białko, np. mięso, ryby, jaja, nabiał.

Bardzo istotnym elementem oczyszczania organizmu jest zaniechanie spożywania posiłków na 2-3 godziny przed odpoczynkiem nocnym, a także rezygnacja z alkoholu, który znacząco obciąża wątrobę i trzustkę. Przewód pokarmowy w nocy ma szansę na to, aby się regenerować. Pod warunkiem, że nie jest zajęty trawieniem zbyt późnej lub zbyt ciężkiej kolacji. Prawidłowo funkcjonujący przewód pokarmowy gwarantuje lepsze przyswajanie składników odżywczych, a także lepszą szczelność, a więc odporność na wszelakie nietolerancje pokarmowe, a nawet patogeny.

Najlepsze efekty detoxu otrzymuje się w przypadku, gdy zdrowa, zbilansowana dieta stosowana jest przez cały czas, a każdy moment rozpoczęcia zmian żywieniowych jest dobry. Jednak wiosna to czas, w którym często potrzebujemy zmian, działania i można wtedy rozpocząć nowy styl odżywiania . Według zasad tradycyjnej medycyny chińskiej (TMC) szczególnie dobry czas na start to właśnie wczesna wiosna, a nawet już połowa lutego kiedy wiosnę czuć już w powietrzu. W tym czasie najsilniej przebiega bowiem samooczyszczanie się organizmu, a regeneracji ulega najlepiej właśnie wątroba i pęcherzyk żółciowy.

Wiosna to też czas kiedy pojawia się większa ochota na spożywanie liściastych warzyw np. sałaty, jarmużu, szpinaku itd., co bardzo ułatwia i sprzyja wiosennemu odrodzeniu.  

Detox będzie przebiegał efektywniej jeśli zadbamy -obok diety- o regularną aktywność fizyczną. Najlepiej wybrać sporty, które można uprawiać na świeżym powietrzu np. jazdę na rowerze, marsze z kijami nordic walkig czy marszobiegi. Aktywność, która delikatnie zwiększa tętno będzie sprzyjała także redukcji masy ciała. Ważne jest jednak to, aby uprawiać ją przez minimum 40 minut, przynajmniej dwa razy w tygodniu, a najlepiej co drugi dzień.

Dzięki aktywności mięśnie brzucha nijako masują jelita poprawiając ich pracę i efektywność wypróżnień, co jest kluczowe w procesie oczyszczania.  

Przebywanie na świeżym powietrzu to także lepsze dotlenienie organizmu, a także szansa na ekspozycję na promienie słoneczne, pod wpływem których syntetyzowana jest witamina D3. Warto jednak pamiętać, że w naszych szerokościach geograficznych synteza taka jest możliwa jedynie od marca do września. Wiosna to więc dobry czas, aby naładować akumulatory po długiej zimie.