Dynia – warzywo jesieni

dynia-warzywo-jesieni

Sezon na dynie w pełni. Warto z niego skorzystać, bo dynia daje nie tylko nieskończone możliwości jej wykorzystania, ale także jest wartościowa z punktu widzenia żywienia człowieka.

Wartości odżywcze dyni

Miąższ dyni dostarcza podobną ilość energii, co marchewka. Po jej ugotowaniu podnosi się jej indeks glikemiczny (a więc wartość, która określa jak szybko stężenie cukru we krwi ulega zwiększeniu). Porównując dynię do marchwi warto także zobaczyć, że oba warzywa dostarczają podobną ilość węglowodanów, co ma wpływ na ładunek glikemiczny.

Dynia zawiera sporą ilość błonnika pokarmowego (zbliżone wartości jak szpinak i brokuły), a także jest bogatym źródłem prowitaminy A, która jest ważnym składnikiem dla zdrowia oczu.

Pestki dyni są z kolei bogatym źródłem kawasów tłuszczowych, a dzięki temu mogą być dobrym źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Pestki dyni, a także olej z pestek dyni to niezwykle dobre źródło cynku, który jest ważny dla mężczyzn, aby wpierać płodność. Ponadto cynk wpływa korzystnie na kondycję włosków, paznokci i skóry.

Dynia jest też warzywem łatwostrawnym, dlatego też wykorzystywana jest często w specjalistycznych jadłospisach dla osób z podrażnionym przewodem pokarmowym, a także dla osób chorych czy w okresie rekonwalescencji. 

Dzięki temu, że dynia jest warzywem rzadko kiedy alergizującym, wykorzystuje się ja także w żywieniu niemowląt w okresie rozszerzania diety.

Dynia od kuchni

Najpopularniejsze odmiany dyni to dynia hokkaido, piżmowa, prowansalska, makaronowa. W okresie jesiennym można je dostać praktycznie wszędzie. Każda z nich ma nieco inny posmak, aromat i dzięki temu można je wykorzystywać na różne sposoby tak, aby urozmaicać codzienny jadłospis maksymalnie możliwie. 

  • Mus z pieczonej dyni (najlepiej piżmowej) nadaje się idealnie jako zamiennik mąki w ciastach, naleśnikach, placuszkach, bułeczkach. Wystarczy część mąki zamienić na aksamitny mus, a tym samym wprowadzamy w łatwy sposób dodatek cennej dyni do diety, co może być szczególnie cenne w żywieniu dzieci. 
  • Pieczona dynia (najlepiej hokkaido) zmieszana z serkiem homogenizowanym to idealna baza do serników na zimno.
  • Pieczona dynia zmiksowana z gorącą kawą to popularne ostatnio pumpkin latte. 
  • Zupa dyniowa czy gulasz mięsny z kostkami dyni to także propozycje ciekawe do wykorzystania tego warzywa. 
  • Dynia makaronowa z kolei to rozwiązanie dla fanów włoskiej pasty – wystarczy wymienić część makarony na „makaron” dyniowy.
  • Dynia pieczona, mocno doprawiona, pokrojona w kostkę to wspaniały dodatek do sałatek na zimno np. ze szpinakiem czy roszponką.