Dieta w boreliozie – czy ma znaczenie?

dieta-w-boreliozie-czy-ma-znaczenie

Sezon na kleszczy w pełni, a co z tym związane – ryzyko otrzymania „pamiątki” z wycieczki lasu też dość duże. Borelioza to jedna z częstszych chorób przenoszona przez kleszcze. Najlepszą profilaktyką jest oczywiście dokładne oglądania ciała każdego dnia i fachowe usunięcie owada. Jeśli jednak mieliśmy pecha i borelioza została zdiagnozowana – co można zrobić, aby wzmocnić organizm z tej walce? 

Zasady diety w boreliozie

Na początku warto podkreślić, że dietą i ziołami nie da się wyleczyć boreliozy, a dietoterapia ma na celu jedynie wspomożenie terapii podstawowej (antybiotykoterapii). 

Podstawową zasadą diety w czasie leczenia boreliozy jest zastosowanie diety opartej o maksymalnie naturalne, bogate w związki o działaniu antyoksydacyjnym produkty. Dlatego też duża ilość warzyw (szczególnie tych zielonych jak szpinak, roszponka, brokuły) jest tu szczególnie istotna.  Ponadto zaleca się, aby w diecie pojawiały się jak najczęściej tłuste ryby, które dodatkowo dzięki kwasom omega-3 mają działanie przeciwzapalne (szczególnie cenny jest łosoś, makrela, śledź, halibut).

Bardzo ważnym celem diety w walce z boreliozą jest zapobieganie namnażanie się candidii w organizmie. Dzieje się tak często przy długotrwałym stosowaniu antybiotyków. Dlatego też z diety wykluczyć należy cukier w czystej formie (np. cukier dodawany do herbaty), ale także słodycze czy dania słodzone. Warto mocno ograniczyć także spożycie dżemów i innych przetworów owocowych oraz słodkich owoców (w tym owoców suszonych). 

Do diety warto wprowadzić także przyprawy, które mają działanie przeciwzapalne np. kurkumę, która jest cenna zarówno w formie wysuszonej, jak i świeżej. Goździki, cynamon to kolejne przyprawy godne uwagi, które nie tylko poprawią smakowitość dań, ale także będą miały działanie przeciwzapalne.

Ogórki kiszone, jogurt naturalne, a także produkty wzbogacone o szczepy bakterii probiotycznych są bardzo ważne, gdyż pozwalają na rozwój dobrej flory w świetle jelit. Antybiotykoterapia – szczególnie ta długotrwała – bardzo mocno zmienia proporcje pomiędzy różnymi bakteriami w organizmie. Dlatego też ważne jest uzupełnianie tych korzystnych szczepów. W przypadku suplementów z bakteriami probiotycznymi dawkowanie, a także rodzaj preparatu powinien ustalić lekarz. 

Napoje

Również w napojach można znaleźć szereg propozycji, które mają działanie przeciwzapalne. Są to przede wszystkim – zielona herbata, ale także herbata biała. Nie można zapominać o piciu wody – to dzięki niej najłatwiej pozbyć się toksyn z organizmu, dlatego też wypijanie kilku szklanek czystej wody (ew. wody mineralnej) jest bardzo ważne. 

Herbata czarna dzięki obecności garbników ma działanie ściągające, co może być pomocne w przypadku wystąpienia biegunki poantybiotykowej. 

Jak przy każdej diecie jadłospis powinien być dopasowywany indywidualnie w zależności od tego jak czuje się pacjent i jakie ma objawy np. ze strony układu pokarmowego. Warto pamiętać o tym, że dietoterapią można mocno wspomóc leczenie podstawowe i szybciej wyzdrowieć.