Fenkuł i jego pięć przemian

Po raz pierwszy zjadałam go wiele lat temu na Sardynii, nie przewidując nawet, że to warzywo czeka tak oszałamiająca kariera na talerzach Polaków. Wcześniej kojarzył mi się tylko z mdłymi herbatkami dla niemowląt; dziś wielbię go i używam jak najczęściej w swojej kuchni. Fenkuł, lub inaczej koper włoski, bo to on przykuł moją uwagę w jednej z typowych nadmorskich tratorii, przyrządzony został wówczas na sposób regionalny i tradycyjny, o którym nieco później. Na początek przyjrzyjmy się tej bulwiastej roślinie pod kątem jej zdrowotnych korzyści – a tych, jak się okazuje, jest niezliczona ilość.

Kombucha

Brzmi tajemniczo. Czy mieliście kiedyś okazję spróbować tego napoju? Jeśli gdzieś w podróży, w niebanalnej knajpie lub na przystanku Woodstock ktoś poczęstuje was tym napojem, nie wahajcie się zastąpić nim kolejnego piwa. Kombucha jest substancją niezwykle ciekawą, ma nietypowy rodowód, fantastyczny wpływ na organizm i na dodatek nieźle smakuje.

Mangostan

Pośród mnogości kolorowych tropikalnych owoców na południowoamerykańskich targowiskach łatwo przeoczyć niepozorną, ciemnofioletową kulkę mangostanu. Owoc to niezwykły zarówno pod względem swego wyglądu, jak i właściwości oraz smaku, za sprawą którego mangostan zasłużył sobie na miano najsmaczniejszego owocu świata – niektórzy przyrównują go do gruszki, inni do ananasa.

Cholesterol – fakty i mity

Wiele słyszy się o dobrym i złym cholesterolu, że jajka mają go dużo, ale wg najnowszych badań niekoniecznie trzeba ich unikać. Jest wiele mitów dotyczących cholesterolu, ale jedno jest pewne - coraz więcej osób ma zwiększony poziom tego składnika we krwi. Warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań i poznać podstawowe fakty dotyczące cholesterolu we krwi oraz tego występującego naszej diecie.

Zapomniane warzywa cz. 1

Topinambur – zwany słonecznikiem bulwiastym, gatunek rośliny z rodziny astrowatych pochodzący z Ameryki Północnej. Rozpowszechniony jako roślina jadalna, pastewna i ozdobna...