Jak sprawdzić czy dziecko prawidłowo rośnie?

Każda mama obawia się, czy jej dziecko prawidłowo rośnie i przybiera na wadze. Możesz to sprawdzić za pomocą tzw. siatek centylowych. Określają one wzrost i masę ciała dzieci od urodzenia do 18 roku życia. Popularny wskaźnik BMI (Body Mass Index) nie będzie miał tutaj zastosowania. Nawet później (po 18 roku życia) nie jest do końca wiarygodnym sposobem na określanie stosunku masy ciała do wzrostu.

Dobroczynne działanie roślin strączkowych

Warzywa strączkowe są przede wszystkim źródłem białka roślinnego (świetnie zastępują mięso) oraz węglowodanów złożonych. Mają sporą zawartość błonnika pokarmowego, witamin i składników mineralnych. Są niezbędne w diecie każdego człowieka, a zwłaszcza osób będących na diecie bezmięsnej lub tylko roślinnej (oprócz mięsa eliminującej także inne produkty pochodzenia zwierzęcego).

Energia w płynie czyli o napojach energetyzujących

Napoje energetyzujące, podobnie jak kawa czy herbata, są używką, dlatego ich spożywanie nie jest obojętne dla naszego organizmu. Energetyki są bardzo popularne zarówno wśród osób dorosłych, jak i dzieci czy młodzieży. Produkty te zawierają przede wszystkim cukry proste oraz związki aktywne biologicznie, do których należy m.in. kofeina, przez co spożywane w nadmiarze, sprzyjają występowaniu tzw. chorób dietozależnych głównie otyłości, próchnicy zębów, cukrzycy typu II czy chorób serca.

Używki w naszej codziennej diecie

Używki goszczą w naszej diecie praktycznie od zawsze – kawa, herbata, napoje alkoholowe i tytoń to produkty bez których, nie każdy potrafi się obejść. O ile tytoniu i alkoholu nie polecam, warto chwilkę zastanowić się nad kawą i herbatą. Czy są zdrowe, w jakich ilościach można je pić, dla kogo są polecane, a kto nie powinien po nie sięgać?

Kakao i czekolada – jak wpływają na nasze zdrowie?

Od wieków kakao uważane było za cenny napój, bogaty w składniki sprzyjające zachowaniu zdrowia i urody. Ziarna kakaowca są bogatym źródłem witamin i składników mineralnych, niegdyś wierzono w ich magiczną moc uzdrawiania. To wszystko sprawia, że sięganie po kakao w formie napoju lub czekolady może być nie tylko przyjemnością, ale i korzystnie wpływa na nasz organizm.