Jarmuż dla każdego

jarmuz-dla-kazdego

Jarmuż należy do jednej z najstarszych form roślin kapustnych, ale zawiera dużo więcej witamin (A, K, C oraz z grupy B), składników mineralnych (potas, wapń, żelazo magnez i kwas foliowy), przeciwutleniaczy – ma też właściwości przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. W liściach tego warzywa znajduje się związek fitochemiczny - sulforafan, który stymuluje wytwarzanie przez nasz organizm enzymów przeciwnowotworowych.

Z uwagi na zawartość kwasu foliowego jarmuż powinien znaleźć się w menu kobiet w ciąży – reguluje wzrost i funkcjonowanie komórek oraz zapobiega niektórym wrodzonym wadom układu nerwowego. Ponieważ warzywo to jest niskokaloryczne, a przy tym bogate w wartości odżywcze polecane jest dla wszystkich osób, które dbają o zdrowie i szczupłą sylwetkę.

Jak przygotowywać jarmuż?

Można go gotować, zapiekać, smażyć lub spożywać na surowo (jak szpinak) – wcześniej zaleca się namoczyć go w zimnej wodzie i starannie opłukać, aby usunąć pozostałości piasku. Następnie należy pozbawić go zewnętrznych, zniszczonych liści i twardej łodygi. Liście z łatwością można pokroić lub siekać.